BIO

Miroslav Beinhauer (*1993) se jakožto klavírista a hráč na šestinotónové harmonium zaměřuje na soudobou hudbu a hudbu 20. století. Spolupracoval se skladateli jako např. Klaus Lang, Bernhard Lang, Georg Friedrich Haas, Marc Sabat nebo Petr Bakla, zúčastnil se festivalů jako např. musikprotokoll, Struny podzimu, Ostravské dny, Moravský podzim, Janáček Brno, Hudební fórum Hradec Králové, MusicOlomouc nebo Gentse Feesten a vystoupil s orchestry a ansámbly včetně Janáčkovy Filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové, Kubínového kvarteta, Ensemble for New Music Tallinn, Brno Contemporary orchestra nebo String Noise. Mezi jeho významná provedení patří Klavírní koncert č. 2 Magnuse Lindberga (dirigent Heiko Mathias Förster) nebo Klavírní koncert Esa-Pekky Salonena (dirigent Marko Ivanović). Beinhauer je také vyhledávaným komorním hráčem, je členem Ostravské Bandy (spolupráce s dirigenty jako Bruno Ferrandis, Johannes Kalitzke, Petr Kotík nebo Owen Underhill). V poslední době se podílel na několika studiových nahrávkách včetně dvou sólových CD se skladbami Petra Bakly a Milana Knížáka. Pravidelně také natáčí pro Český rozhlas.

Miroslav Beinhauer je jediným na světě, kdo dokáže hrát na unikátní šestinotónové harmonium Aloise Háby. Jeho zájem o tento nástroj začal v roce 2018 premiérou Hábovy šestinotónové opery Přijď království Tvé, pokračoval premiérovým nastudováním a nahráním jediného sólového opusu pro tento nástroj – Šest skladeb pro šestinotónové harmonium op. 37. Od té doby vzniká nový repertoár pro šestinotónové harmonium – v roce 2021 bylo v premiérách uvedeno devět nových skladeb od skladatelů jako např. Klaus Lang, Marc Sabat, Georg Friedrich Haas, Arash Yazdani aj.

Sezóna 2021/22 zahrnuje množství projektů a koncertů včetně premiér skladeb od Terry Rileyho, Petra Bakly, Milana Knížáka, provedení klavírního koncertu Bernharda Langa Monadologie XXXIV „Loops for Ludvik“ s PKF, provedení Klavírního koncertu Santy Ratniece nebo nahrávaní kompletního klavírního díla Aloise Háby.

Miroslav Beinhauer studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u Heleny Weiser, na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kde byl jeho profesorem Jan Jiracek von Arnim a na Royal Conservatory v Gentu u Daana Vandewalleho.