BIO

Miroslav Beinhauer (*1993) se jakožto klavírista a hráč na šestinotónové harmonium zaměřuje na soudobou hudbu a hudbu 20. století. Spolupracuje se skladateli jako např. Phill Niblock, Klaus Lang, Bernhard Lang, Georg Friedrich Haas, Marc Sabat, Adrián Demoč nebo Petr Bakla, zúčastnil se festivalů v Evropě i USA jako např. musikprotokoll, Sound Plasma Festival, Struny podzimu, Ostravské dny, Moravský podzim, Janáček Brno, Hudební fórum Hradec Králové, MusicOlomouc, Festival Konvergencie, MicroFest nebo Gentse Feesten a vystoupil s orchestry a ansámbly včetně PKF – Prague Philharmonia, Filharmonie Brno, Janáčkovy Filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové, Moravské filharmonie Olomouc, Brno Contemporary Orchestra, S.E.M Ensemble, Ensemble for New Music Tallinn, Kubínova kvarteta, Prague Quiet Music Collective nebo String Noise. Mezi jeho významná provedení patří Klavírní koncert č. 2 Magnuse Lindberga (dirigent Heiko Mathias Förster), Klavírní koncert „Must the Devil Have All the Good Tunes?“ Johna Adamse (dirigent Andreas Sebastian Weiser) nebo Klavírní koncert Esa-Pekky Salonena (dirigent Marko Ivanović). Beinhauer je také vyhledávaným komorním hráčem, je členem Ostravské Bandy (spolupráce s dirigenty jako Bruno Ferrandis, Johannes Kalitzke, Petr Kotík, Jiří Rožeň nebo Owen Underhill). V poslední letech se podílel několika studiových nahrávkách včetně CD se skladbami Petra Bakly, Adriána Demoče a Milana Knížáka či dvou CD se skladbami pro šestinotónové harmonium. Pravidelně také natáčí pro Český rozhlas.

Miroslav Beinhauer je jediným na světě, kdo dokáže hrát na unikátní šestinotónové harmonium Aloise Háby. Jeho zájem o tento nástroj začal v roce 2018 premiérou Hábovy šestinotónové opery Přijď království Tvé, pokračoval premiérovým nastudováním a nahráním jediného sólového opusu pro tento nástroj – Šest skladeb pro šestinotónové harmonium op. 37. Od té doby vzniká nový repertoár pro šestinotónové harmonium od skladatelů jako např. Phill Niblock, Bernhard Lang, Klaus Lang, Marc Sabat, Georg Friedrich Haas, Arash Yazdani aj.

Miroslav Beinhauer studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u Heleny Weiser, na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kde byl jeho profesorem Jan Jiracek von Arnim a na Royal Conservatory v Gentu u Daana Vandewalleho.